Return to site

In de vragenrubriek ‘Langs de boundary’ nr. 4, Harry de Breet, aan 't woord

broken image

[door Rick Thorburn] De interviewrubriek ‘Langs de boundary’ gaat verder met Harry de Breet (75), die onlangs aftrad als als penningmeester in het bestuur. Nou, eigenlijk als demissionair penningmeester. Dat leggen we later uit. Hij is voorzitter geweest (1990-1994, als opvolger van Karel van Osch) en verschillende jaren bestuurslid en dus penningmeester. Meer dan eens. De in Bentveld wonende geboren Amsterdammer was daarnaast 15 jaar aanvoerder van het laatste elftal van ACC, het vijfde. In Langs de boundary stel ik schriftelijk vragen aan meer of minder bekende ACC’ers. Kriskras door de vereniging heen.

De vragen aan Harry:

1. Vertel eens iets over jezelf en wat doe je zoal? ‘’Afgestudeerd bedrijfseconoom register informaticus ben ik en een niet echt praktiserend rooms katholiek. Vrijetijdsbesteding: veel lezen, verzamelen van boeken over thema’s van de stad Amsterdam. Doe veel vrijwilligerswerk, zoals het zitting hebben in besturen. Kijk in de winter graag naar heren 1 van Pinoké en in de zomer naar cricket bij ACC. Ik heb naast cricket getennist (redelijk niveau), getafeltennist (vrij hoog niveau) en basketbal gespeeld in de hoogste klasse. De enige sport die ik nooit goed heb leren speler was cricket! Maar ik ben wel 50 jaar lid gebleven van ACC.’’

2. Wanneer geboren, kinderen/kleinkinderen? ‘’Geboren op 1st kerstdag 1941. Ben je bekend met het geloof dan weet je wanneer een kerstkind sterft. Maar hij staat na een paar dagen echter monter weer voor je. Twee heren heb ik, Martijn en Cedric, beide oud-cricketers, en een dochter Puck. Martijn en Inge hebben gezorgd voor twee kleinzoons Stephen en Olav. Cedric en Monique hebben een kleinzoon Sam en zijn tweelingzuster Mara voortgebracht en de kleine meid Lizzy genaamd.’’

3. Je ben nu gepensioneerd maar wat was je beroep of waar hield je je hoofdzakelijk mee bezig? ‘’Interim manager in de financiële, informatica logistieke en organisatie sfeer. Lesgeven op hbo-en wo niveau aan studenten en het liefst aan volwassenen in deeltijd studie. Begeleiden van studenten met afstudeerstages en scripties.’’

4. Wanneer ben je gaan cricketen bij ACC, hoe lang gespeeld? ‘’Begin juni 2017 ben ik 50 jaar lid van ACC. Ik heb daarvan 40 gespeeld waarvan 15 jaar als aanvoerder van het laagste seniorenteam op zondag. Als anekdote wil ik vermelden dat het 5e vaak ver weg moest spelen zonder kleedkamer op het ACC-complex. Een container werd geplaatst voor o.a. omkleden. De uitdrukking ICOVA werd hier voor gebruikt. Dit betekende Ik Cricket Op Ver ACC.’’

5. Welke mooie herinneringen heb je aan je actieve cricket periode? ‘’Het mogen spelen op de vele complexen die ACC in de loop van de tijd heeft gebruikt. Genoten heb ik van de wedstrijd Nederland vs. Australië op ABN. Ook het bowlen van Bret Marree uit Zuid Afrika (30 overs van een kant) en later Tonnie Disselkoen was een genoegen mee te maken. Het proberen de eerste runs te maken over het hoofd van mid-off en/of-on door Henk Rikse. Lukt het dan was het een hoge score zo niet een zware teleurstelling. Als aanvoerder van het vijfde had je soms te maken met hoge scores van de tegenpartij. Wij bakten er vaak niets van. De gein was te zorgen geen inningsnederlaag te krijgen. Dit lukte vaak. De regels waren destijds anders dan nu met limited over-cricket moge duidelijk zijn.’’

6. Wat is de beste cricketwedstrijd die je ooit hebt gespeeld of gezien? ‘’De leukste wedstrijd was toen een vervelend team, waarvan ik de naam vergeten ben, bij ons kwam spelen. Een speler maakte het soms wel erg bont. Hij wilde graag zijn eerste century maken. Op 98 werd hij door mij gebowld. Vreemd genoeg was hij naast zijn wicket gaan staan en een offbreak was toen voldoende. Al begreep hij niet hoe dit nou was gebeurd. Wel veel plezier gehad met ons team tijdens de 3e innings.’’

7. Toen je voorzitter bent geworden heb je de leden gevraagd tijdens een bijzondere ALV twee leden direct erelid te maken. Hoe dat zo? ‘’Die vergadering ging over heel ander zaken, maar ik vond, gepland maar spontaan tegelijktijd, dat dat moest gebeuren, want heel verdiend. Hans Honsdrecht was jaren bestuurslid geweest en werd voorgedragen en geaccepteerd als erelid. Karel van Osch was jaren voorzitter geweest en als financieel expert nauwgezet betrokken bij de bouw van ons eerste eigen clubhuis. Bovendien was hij jaren aanvoerder van het eerste en openingsbowler. Ook hij werd net als Hans Honsdrecht, met groot applaus tot erelid benoemd.’’

8. Toen je onlangs aftrad, was je demissionair penningmeester, een noviteit binnen de club. Hoe kwam dat zo? ‘’Dit kabinet is dus demissionair en handelt lopende zaken af en neemt geen nieuwe controversiële besluiten. Ik was een jaar eerder afgetreden als penningmeester na veel gekrakeel over de cijfers tijdens de jaarvergadering. Maar niemand bood zich aan om mij op te volgen. Om de club niet in de steek te laten tot een opvolger was gevonden ben ik aangebleven en mijzelf demissionair penningmeester gaan noemen.Samen met Lodewijk Blom, die een uitstekende job voor ons heeft gedaan, is de administratie op orde gebracht. Daarnaast deed ik nog een aantal kleine klussen namens de club waar niemand van het bestuur tijd voor had of niet aan had gedacht. De belangrijkste was mijn aanwezigheid en toespraakje tijdens de opening toernooi van AMVJ golf op ons terrein en het diner in ons clubhuis. Mijn uiteindelijke vertrek tijdens de laatste ALV ging niet zoals ik gehoopt en verwacht had, maar dat laat ik maar rusten.’’

9. Mooiste ervaring in je tijd als voorzitter/penningmeester? ‘’Het samen brengen van alle jeugd van Gandhi met die van ons omdat Gandhi en wij te weinig spelers hadden voor de diverse jeugd afdelingen. Dat heeft enkele jaren goed gewerkt totdat Ghandi, dat inmiddels Dosti heet, op eigen benen kon staan. Net als ACC toen.’’

10. Je werd als waardering voor je veel jaren bestuurswerk door de leden gekozen als Lid van Verdienste, wat betekent dit voor je? Lacht: ‘’Als overtuigd Republikein houd ik niet van lintjes, maar zo’n teken van waardering van binnen de club heb ik natuurlijk in dank aanvaard.’’

11. Probeer ACC na al je bestuurlijke ervaringen eens te omschrijven in één mooie zin. En als je los daarvan nog iets kwijt wil, ga je gang. ‘’ACC is een vereniging die er prachtig in is geslaagd alle culturen in een club, zowel binnen de jeugd als senioren samen te brengen. En dan dit nog. Elke club heeft zijn voor- en nadelen. Ik ben een voorstander van snel reageren op nieuwe of veranderde toestanden. Men moet blijvend open/transparant communiceren. Wacht nooit te lang om je leden en/of bestuursleden adequaat te informeren. En het bestuur moet zich realiseren dat de vrijwilligers meer op een voetstuk moet worden geplaatst. Geen club overleeft het zonder hun inzet.’’

Na de kick-off met Wim Pielage kwamen in deze interviewserie Langs de boundary eerder aan het woord Saqib Zulfiqar en Stephan Hannema.